Z typicky pánského doplňku dělají součást šatníku žen a milovnic designu a jejich dílnou je zatím jen jídelní stůl. Denisa Huňatá a Gabriela Němečková, matka s dcerou a navíc dvěma vnučkami, tři generace tvoří tým, který minulý rok začal šít šle s různými motivy.

Tvoření je pro mě radost, od mládí mě tvorba všeho druhu doprovází. Proto jsem také vystudovala fotografii a společně s manželem podnikáme v tomto oboru. A dcera je kreativec po mně,“ začíná vyprávění Denisa a dodává, že odpočívat neumí, relaxuje, když tvoří, třeba právě kšandy.

Gábina chtěla začít podnikat na mateřské. „Až se budu nudit. S narozením první dcery jsem zjistila, že žádný čas navíc není a s druhou dcerou se to vše ještě znásobilo. Přesto jsem měla potřebu něco tvořit a splnit si svůj sen. Šití je pro mě takový ventil v tom všem šrumu kolem dětí.“

Maminka Denisa s manželem podniká už dlouhá léta, jsou fotografové. Znají nejistotu, která „volnou nohu“ provází. To Gábina teprve musela zjistit, že podnikání neznamená stát se pánem svého času. „Pracujete na své triko, všechny zakázky si musíte sehnat sami. Když jsou, pracujete i o půlnoci a pracujete na 200 %. Když je zakázek málo, zase si děláte starosti, jestli zvládnete poplatit všechny účty. Každý měsíc je jiný, nemáte žádnou jistotu. Žijete tím, práce je stále s vámi. Nejde zabouchnout dveře a říct si "Tak zase zítra." Na druhou stranu, můžete dělat to, co vás opravdu baví a naplňuje. Myslím, že v podnikání je důležité dělat opravdu to, co vás baví, abyste překonali všechna jeho úskalí.

Proč kšandy?

S nápadem přišla dcera. Chtěla pohodlné oblečení, když stále běhá a ohýbá se za dvěma malými dcerami. Padaly jí kalhoty, a tak si ušila první kšandy,“ popisuje start Denisa. Gábina samozřejmě chtěla originální kousek, nespokojila se s těmi gumovými z galanterie. „Napadlo ji šít kšandy všech možných designů, které doladí outfit, ve kterých se zároveň budete cítit dobře a pohodlně.“ Ke šlím přibyly další doplňky: motýlky, tkaničky do bot, barety. „Ať to vše ladí.“

Kšandy zaujaly, Gábina s Denisou začaly šít kšandy na míru, s motivem kávových zrn, s matematickými vzorečky a dalšími, nebojí se netradičních materiálů. „V naší nabídce najdete kšandy z italského brokátu, krajkové, manžestrové, snacha na kšandy maluje. Do této chvíle jsme vytvořily zhruba 150 různých designů.“ Vzniká vždy je pár kousků, těžko potkáte někoho, kdo bude mít stejné. Populární jsou také sety pro parťáky, typicky jako dárek.

Jeden by si řekl, že kšandy jsou hlavně pánský doplněk, Gábina s Denisou ale šijí i pro děti a dámy. „Jsou velice ženské! Nemusí se jich bát ani ženy bujarých tvarů. Kšandy totiž opticky prodlouží a zeštíhlí postavu a jak jsme se zasmály také s porotci při naší prezentaci v soutěži T-Mobile Rozjezdy, kšandy drží prsa na svém místě a vzadu schovají kasičku.

Rodinná firma

Firmou Denisa s Gabrielou momentálně žijí. „Jsme doslova rodinná firma. Moc si vážíme toho, že nám celá rodina pomáhá a podporuje nás. I když nás mají někdy za blázny: třeba když po nocích s dcerou chatujeme a posíláme vzorníky látek a po bytě nám všude visí kšandy, po zemi se motají nitě. Mají s námi trpělivost, i když jsou občas na stole místo teplé večeře kšandy. Jídelní stůl je totiž převážně naše “dílna”. Víc není třeba, Tvoje kšandy se zaměřují na individuální přístup a prodávají několik kusů měsíčně.

Dámy mají velké plány a plnou hlavu nápadů, ale věci jdou pomaleji, než by chtěly. „Gábina vše kloubí s péčí o holky a já zase se svou prací. Do konce roku bychom se chtěly ukázat na některém z dyzajnmarketů a potkat se zákazníky osobně. Také chceme zapracovat na propagaci naší značky a samozřejmě vytvářet nové designy. Díky Rozjezdům jsme si splnily sen a pořídily nový šicí stroj, který umí i vyšívat, tak se moc těšíme, až na kšandy vytvoříme nějaké výšivky, třeba pro někoho na míru.“

 

DSC_1003  DSC_1044